29 Mayıs 2014 Perşembe

Prof. Dr. Emre Alkin'in Günlük Ekonomi RaporuGündeme damga vuran sıcak tartışmaları bir kenara bırakıp piyasalara dönmek gerekiyor. Özellikle hisse senedi piyasalarında bizi hareketli günler bekliyor. Hatırı sayılır tecrübeye sahip bir piyasa uzmanı, "şartlar ne olursa olsun bu çıkış dalgası tamamlanacak" şeklinde bir uyarıda bulunuyor. Yani bir sonraki dalga düzeltme dalgası olacağı için, şimdi "üçincü dalga" adı verilen çıkış tamamlanana kadar BIST'in kendini bırakmayacağını anlıyoruz. 

Elbette "hele bir düşsün de öyle alırız" diyenlerin sabırsızlanmaya başladığının da altını çizmeliyiz. Ancak, bu dalga sona erene kadar bekleyecekler. Burada da direnç noktaları belli ve 81.000 seviyesi Çin Seddi gibi duruyor yatırımcıların karşısında.

Dolar/TL'ye göz atarsak : Daha önce 2.06-2.07 seviyesine kadar esneyen Dolar kurunun önünde 2.10 ve 2.12 dirençleri olduğunu söyleyen uzmanlar var. Gerçekten de bu seviyelerde zorlanmalar oluyor. Ancak bu dirençlerin kırıldığı durumda Dolar/TL'nin 2.15-2.20 seviyelerine yerleşme ihtimali her zaman var. Bu sebeple yatırımcıların uyanık olması gerekir.

"Uyanık olmak" derken elbette akılımıza Altın geliyor. "Yükseldi, yükselecek" yorumlarına rağmen buradan sürekli uyarıda bulunduğumuz Altın gerilemeye devam ediyor. Dolar/TL' nin güçlü seyretmesi sayesinde şimdiye kadar 80 TL üzerinde tutunabilen  Gram ALTIN, yerli yatırımcıyı bu yıl en çok üzenlerin başında geliyor. Altının ons fiyatının düşüş hızından daha yüksek oranda Dolar/TL'de artış umarak bekemenin ne zor birşey olduğunu takdirlerinize sunuyorum. 

Herkesin ortak fikri hareketli bir yaz geçireceğimiz üzerine. Piyasalar dalgalı şekilde seyredecek ve profesyoneller sabrı ile amatörlerin inadından galip çıkan yine profesyoneller olacak. Eğer kazanılan paranın mutlak rakamına değil kar oranına bakarsak sermayemiz ne olursa olsun, hedefleri doğru belirlemiş oluruz. Önümüzdeki yazı da kazasız belasız atlatmış oluruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder